Yer kaynaklı ısıtma, yeryüzünde depolanan saf güneş enerjisidir. İlkbaharda güneş daha güçlü parlamaya başladığında, enerji yavaş yavaş yer yüzeyinin altında depolanır. Zaman geçtikçe güneş enerjisi miktarı artar ve enerji yerin alt kısımlarında depolanır. Sonbahar geldiğinde, en büyük ısı kaynağımız olan güneşten gelen yeterli enerji, bir kış boyunca evinizi ısıtmak için depolanmış olacaktır.

Yaz günlerinde, evinizde her zaman sıcak bir kışın tadını çıkarabilmenizi sağlamak için evinizin altındaki toprağa yeterli ısı enerjisi depolanacaktır.


Isı Pompası, depolanan ısı enerjisini yoğunlaştırarak konutunuzda bulunan kullanım ve ısınma ihtiyacı suyunun ısıtılmasını sağlar. Döngüdeki sıvı, toprağın derinliklerinde veya gölde depolanan güneş ısısı etrafında dolaşır ve ısıtılır. Sıvı ısı pompasından geçerken başka bir kapalı sistemle karşılaşır. Çok düşük sıcaklıklarda gaza dönüşen bir soğutucu vardır. Gaz halindeki soğutucunun sıcaklığı, yüksek basınçlı bir kompresör ile önemli ölçüde artırılır. Bir kondenser ısıyı evin ısıtma sistemine sağlar ve aynı zamanda soğutucu akışkan sıvı forma döner. Soğutucu akışkan bir kez daha gaz haline gelmeye ve daha fazla ısı enerjisi toplamaya hazırdır.

Yorumlar (0)

Yorum yaz